Otváranie policajných pút
(the handcuffs)
Funkcia
Úlohou kovových policajných pút je znemožniť zadržanému páchateľovi manipuláciu s predmetmi a sťažiť mu pokus o útek prípadne napadnutie príslušníka policajného zboru alebo civilných osôb. Kovové putá používajú všetky bežné jednotky policajných zborov, justičnej stráže ako aj súkromné bezpečnostné služby. Ich výhodou je ich pevnosť a nemožnosť ich otvoriť bez špeciálneho náradia. Ich nevýhodou je hlavne ich váha, pre ktorú ich nepoužívajú napr. špeciálne jednotky, ktoré potrebujú mať pri sebe aj desiatky pút. Preto používajú jednorázové plastové putá, ktoré sú veľmi skladné, ľahké, pevné ale dajú sa veľmi ľahko prerezať napr. nožom alebo kusom skla. Preto sa takto spútaný páchatelia nikdy nenechávajú bez dozoru. Pre bežné potreby poriadkových jednotiek však viac vyhovujú putá kovové, s ktorých sa dostať je podstatne ťažšie. Ale treba mať na pamäti, že ani páchateľ spútaný týmito putami sa nesmie nechávať bez dozoru dlhšiu dobu, na čo poukazujú nasledujúce riadky.
Princíp činnosti
Putá sa skladajú z pevnej časti, ku ktorej je na hornom konci pomocou nitu pripevnená pohyblivá časť, ktorá má na vonkajšej strane zúbky. V pevnej časti dole sa nachádzajú dve západky (na obrázku v červenom krúžku), ktoré zapadajú do zúbkov. Takéto vyhotovenie umožňuje pohyblivej časti rotovať okolo nitu v smere hodinových ručičiek (podľa obrázku), pokiaľ sa vo vnútornej časti nenachádza prekážka (ruka). V takomto prípade bráni ruka pohybu vľavo a západky pohybu vpravo. Otvorenie nastáva až odsunutím západiek pomocou kľúča alebo iného predmetu.
Otváranie
K otvorenie potrebujeme uvoľniť západky a to môžeme urobiť dvoma spôsobmi:
- Kľúčom alebo jeho napodobeninou
- Prístupom, ktorým vchádza voľná časť so zúbkami
- Otváranie kľúčom
- Napodobniť kľúč dvojzápadkových pút je pomerne jednoduché. Stačí z dosť pevného plechu vyrezať tvar kľúča s dvoma zúbkami. Rôzne varianty môžu mať rôzne veľkosti zúbkov a medzier medzi nimi
- Jednozápadkové putá zvyčajne mávajú zložitejšie tvary. Niektoré jednoduchšie jednozápadkové putá sa dajú otvoriť kľúčom z dvojzápadkových
Otváranie kľúčom môže byť dosť zložité ak sú putá pevne stiahnuté, lebo pri ohýbaní ruky sa napínajú svaly v zápästí, putá tlačia na žily a odkrvuje sa ruka.
Problém môže tiež nastať, keď sú putá nasadené na rukách za chrbtom. Vtedy na ne nevidíme a ak je pohyblivá časť zámku pootočená od zvyšku kľúčovej dierky môže byť problém určiť polohu a správne založiť kľúč.
- Otváranie cez medzeru pri západkách
Západky môžeme uvoľniť aj iným spôsobom ako kľúčom, a to medzerou medzi pevnou časťou a zúbkami pohyblivej časti. Na každých putách existuje takáto medzera, či už väčšia alebo menšia. Cez túto medzeru môžeme vhodným predmetom odsunúť západky a následne putá otvoriť.
- Pásik plechu
Pliešok široký asi pol centimetra a dlhý 2,5 cm. Mal by byť čo najtenší, ale musí byť s dostatočne pevného materiálu aby sa neohol. Plech tejto hrúbky sa dá nastrihať aj obyčajnými nožnicami. Na konci je ho dobré ohnúť, aby nerezal do ruky.
Plieškom môžeme putá otvoriť dvoma spôsobmi:
- Normálne západku odtlačíme
- snažíme sa tlačiť čo najviac dole
- Necháme zúbky skĺznuť po pliešku
- snažíme sa tlačiť čo najviac hore
- Ohnutý drôt
Drôt musí byť pevný a nesmie sa ľahko ohýbať. Na oboch koncoch je ohnutý, aby sa zväčšila jeho plocha a ľahšie sa dali trafiť západky. Vrchná časť je oblá aby nerezala do prsta a v strede je stočený, aby bol pevnejší.
Putá treba otvárať s citom. Najprv potlačiť celú voľnú časť dovnútra, ako keby sme ich chceli ešte viac stiahnuť. Tým trochu nahneme západku, a drôtom ju už len dotlačíme.
- Zápalky
Dve zápalky zrežeme približne na jednu tretinu, poprípade koľko bude treba podľa konkrétneho druhu pút. Pri jednozápadkových putách eventuálne stačí jedna zápalka.
Anakin
EXIT